16. aprīlis, 2021
Pētera Vaska 75. jubilejas koncerts “Klātbūtne”
Bez maksas Facebook event
Time: 19:00
Venue: Tiešraidē no koncertzāles “Cēsis”

Ieraksts pieejams šeit: LTV.LSM.LV

Piektdien, 16. aprīlī, komponista Pētera Vaska dzimšanas dienā, tiešraidē no Koncertzāles “Cēsis” tiks piedāvāts viņa 75 gadu jubilejai veltīts koncerts “Klātbūtne”.

Svētku programma ar spilgtākajiem Vaska simfoniskās, kora un kamermūzikas skaņdarbiem pulksten 19.00 skanēs Latvijas Radio 3 “Klasika” ēterā, bet pulksten 21.00 būs skatāma Latvijas Televīzijas 1. kanālā. Vakars pulcēs koncertzāles šī gada rezidences mākslinieces – vijolnieci Kristīni Balanas un čellisti Margaritu Balanas, nacionālos kolektīvus – Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) un Valsts akadēmisko kori “Latvija”, un divus diriģentus – Andri Pogu un Māri Sirmo.

Pasaulē un Latvijā valdošā pandēmija ir ieviesusi savas korekcijas, pagaidām neļaujot klausītājiem klātbūtnē baudīt iecerētos koncertus. Bet, veiksmīgi sadarbojoties ar Latvijas Televīziju un Latvijas Radio, tieši Pētera Vaska dzimšanas dienā, 16. aprīlī, viņa 75. jubileju tomēr izdosies atzīmēt – pašam komponistam esot klātbūtnē koncertā Koncertzālē “Cēsis”, bet viņa talanta cienītājiem – to klausoties radio vai vērojot TV ekrānā.

Pētera Vaska jubilejas koncerta daudzslāņaino programmu veidojuši diriģenti Andris Poga un Māris Sirmais ciešā sadarbībā ar pašu komponistu. Tajā uzmirdzēs visas Vaska daiļrades šķautnes.

Koncertprogramma “Klātbūtne” būs kā garīgs pārdzīvojums, kā ceļš uz piepildījumu, uz iespējamo ideālo pasauli – no klusinātas apceres un dabas skaistuma skaņdarbā ”Līdzenuma ainavas” līdz gaismas apliecinājumam kormūzikas darbā ”Māte saule”, izvijoties cauri mīlestības starojumam Fantāzijā vijolei un stīgu orķestrim ”Vox Amoris” līdz simfoniskā orķestra opusam “Lauda” un sasniedzot kulmināciju četrkāršajā forte „Laudate Dominum”.

Programmas dramaturģija sasauksies ar komponista pārliecību neļauties ciešanu smagumam, bet izturēt un nepadoties; tiekties uz augšu un smelties spēku ticībā. Pētera Vaska mūzika vienmēr sniedz klātbūtnes sajūtu, tā apņem un ir tuva klausītājam. Viņa skaņdarbos nekas nav attālināts un svešs, tajos ir tik daudz cilvēcības.

“Pētera Vaska mūzika mani ietekmējusi ļoti personiski – pusaudža gados, kamerorķestra koncertā klausoties opusu “Musica dolorosa”, man kardināli mainījās domāšana un attieksme pret laikmetīgo akadēmisko mūziku. Vasks ir vesela latviešu mūzikas laikmeta zīme, kas ar savu talantu ir ierakstīta pasaules mūzikas zvaigznājā – latviešu komponists, kura mūziku atpazīst starptautiskā mērogā,” pauž diriģents Māris Sirmais.

Savukārt LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga piebilst: “Man allaž ir liels prieks atskaņot Pētera mūziku – vai tas būtu pirmatskaņojums, kāds senāk tapis opuss vai darbs pie ierakstu albuma. Ārkārtīgi interesanti ir vērot kā Vaska mūziku uztver un atskaņo orķestri Latvijā un ārzemēs – tas ir tik ļoti dažādi, taču reizē šīs atšķirīgās perspektīvas ļoti iedvesmo! Šajā koncertā manā pārziņā ir “Lauda” un “Vox Amoris” – abus šos darbus esmu atskaņojis daudzkārt – gan koncertos Latvijā, gan arī kopā ar izciliem Eiropas mūziķiem Vācijā, Francijā, Slovākijā un citās valstīs.”

Tiklīdz tiks atļauta pasākumu norise ar klausītāju klātbūtni, mēs aicināsim uz festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” gaidītāko notikumu – Pētera Vaska Vijoļkoncerta ”Vakara gaismā” pirmatskaņojumu, kura partitūra jau ir harizmātiskā vijolnieka Hugo Tičati un orķestra Sinfonietta Rīga rokās un gaida tā atskaņojumu komponistam un viņa mūzikas cienītājiem Latvijā.

Aprīlis ir mēnesis, kad Koncertzālē “Cēsis” tradicionāli izskan festivāls veltīts komponistam Pēterim Vaskam. Šajā pavasarī bija jānotiek jau ceturtajam pavasara festivālam “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, kas latviešu komponista dzimšanas dienas mēnesī klausītājiem ik gadu piedāvā īpaši veidotas orģinālprogrammas, izceļot gan paša meistara, gan viņa garīgo domubiedru – Ziemeļvalstu komponistu mūziku.

Pētera Vaska jubilejas koncerta “Klātbūtne” tiešraide notiks, stingri ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus. Koncertu atbalsta Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Cēsu novada pašvaldība.
Foto: Edgars Groševs