Piektdien, 16. aprīlī, komponists Pēteris Vasks atzīmēja savu 75 gadu jubileju. Apliecinot šo Latvijas kultūrai svarīgo notikumu, Koncertzālē “Cēsis” izskanēja koncerts “Klātbūtne”, kurā pasaulē zināmākā un atskaņotākā latviešu komponista simfoniskās, kora un kamermūzikas skaņdarbi skanēja koncertzāles šī gada rezidences mākslinieču – vijolnieces Kristīnes Balanas un čellistes Margaritas Balanas, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Valsts akadēmiskā kora “Latvija” un divu diriģentu – Andra Pogas un Māra Sirmā sniegumā. Komponista talanta un daiļrades cienītāji koncertprogrammu “Klātbūtne” varēja noklausīties Latvijas Radio 3 un noskatīties Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

Pētera Vaska 75. jubilejas koncerta daudzslāņaino programmu veidoja diriģenti Andris Poga un Māris Sirmais ciešā sadarbībā ar pašu komponistu. Tajā uzmirdzēja visas Vaska daiļrades šķautnes – skanēja orķestrim radīts senāks darbs “Lauda”, kora “Latvija” sniegumā dzirdējām “Māte Saule”. Koncerta solistes – Koncertzāles “Cēsis” šī gada rezidences mākslinieces – vijolniece Kristīne Balanas un čelliste Margarita Balanas kopā ar Valsts akadēmisko kori “Latvija” izpildīja Vaska poētisko un tēlaino skaņdarbu “Līdzenuma ainavas”, bet Kristīne kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri pirmo reizi atskaņoja Fantāziju vijolei un stīgu orķestrim “Vox Amoris”.

Koncertprogramma savu kulmināciju sasniedza darbā “Laudate Dominum”, kas četrkāršā forte izskanēja orķestra un kora izpildījumā, Pēterim Vaskam un viņa kundzei, režisorei Dzintrai Gekai sēžot visu mākslinieku vidū.

Protams, neizpalika arī sirsnīgi sveicieni un laba vēlējumi jubilāram, kā arī visu klātesošo mākslinieku nodziedāta dziesma “Daudz baltu dieniņu”.

Pētera Vaska jubilejas koncerts “Klātbūtne” vēl līdz piektdienai, 23. aprīlim, ir skatāms sabiedrisko mediju portālā REplay.lv un LTV 1 programmas arhīvā.

Koncerts “Klātbūtne” bija viens no šogad plānotā Koncertzāles “Cēsis” pavasara festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” koncertiem. Pateicoties veiksmīgajai sadarbībai ar Latvijas televīziju un Latvijas Radio, to izdevās īstenot un dāvāt klausītājiem attālināti. Tiklīdz tiks atļauta pasākumu norise ar apmeklētāju klātbūtni, mēs aicināsim uz pārējiem festivāla koncertiem un tā gaidītāko notikumu – Pētera Vaska Vijoļkoncerta ”Vakara gaismā” pirmatskaņojumu, kura partitūra jau ir harizmātiskā vijolnieka Hugo Tičati un orķestra Sinfonietta Rīga rokās un gaida tā atskaņojumu komponistam un viņa mūzikas cienītājiem Latvijā.

Foto: Anete Rūķe