15. aprīlis, 2023 16. aprīlis, 2023
Pētera Vaska mūzikas aprīlis 2023

Festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” šogad notiks 15. un 16. aprīlī. Tā ietvaros Cēsīs pirmo reizi viesosies Tallinas kamerorķestris somu diriģenta Juha Kangas vadībā, lai kopā ar altisti Ilzi Kļavu atskaņotu Vaska koncertu altam. Piedzīvosim arī kamermūzikas un dejas sinerģiju Trio Vitruvi un Dānijas Karaliskās operas baleta solistu sniegumā, kā arī Ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” atbalsta fonda rīkotu sarunu ar Pēteri Vasku par cenzūru.

Festivālu “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” atklāsim 15. aprīlī, plkst. 16.00 ar Ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” atbalsta fonda rīkotu sarunu “Plaisu sadziedēšana”. Mūsdienu Latvijā cenzūra saskaņā ar mūsu valsts Satversmi ir aizliegta. Radošam cilvēkam ir brīva iespēja izpausties jebkurā žanrā, stilā un estētikā. Bet kādos apstākļos nācās strādāt jaunam komponistam Latvijas PSR? Kā funkcionēja padomju cenzūra? Kādi šķēršļi tika likti jauna komponista ceļā, kuru komunistu funkcionāri bija atzinuši par padomju ideoloģijai neatbilstošu un nevēlamu? Kā radoši cenzūras apiešanas meklējumi un pretošanās padomju sistēmai pārtapa veiksmīgu starptautisku karjeru veicinošos faktoros? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes tiks meklētas kopā ar komponistu Pēteri Vasku. Sarunu vadīs muzikologs, cenzūras pētnieks Edgars Raginskis, un, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam, dalība tajā būs bez maksas.

Festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīļa” muzikālais vektors nemainīgi ir Baltijas un ziemeļvalstu komponistu daiļrade šī reģiona mākslinieku sniegumā. Tādēļ atklāšanas vakara turpinājumā, plkst. 18.00 būs īpašs prieks Koncertzālē “Cēsis” pirmo reizi uzņemt Tallinas kamerorķestri un Latvijā jau labi pazīstamo, izcilo somu diriģentu Juha Kangasu. Kangass ir Pētera Vaska tuvs domubiedrs, un varam lepoties, ka tieši viņa diriģētais pirmā festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” lielkoncerts “Tālā gaisma” ar Sinfonietta Rīga un solistu Hugo Tičati 2018. gadā saņēma Lielās mūzikas balvas nomināciju kategorijā “Gada koncerts”.

15. aprīļa programmas kodols būs Pētera Vaska koncerts alta vijolei un stīgu orķestrim, kas 2016. gadā komponēts aizrautīgajam „Grammy” balvas nominantam, altistam Maksimam Risanovam, bet Cēsīs skanēs Ilzes Kļavas lasījumā.

“Pētera Vaska mūzikai piemīt dziļums – tas ir īpašs un tikai viņam raksturīgs. Skaņdarbs ir piepildīts ar komponista idejām un domām par pasauli, par cilvēku tajā. Tajā pat laikā, ir arī gaiši momenti, pat dejiski, ar neticamu virtozitāti altam,” par Vaska koncertu altam un stīgu orķestrim teicis Maksims Risanovs.

Līdzās likti divi somu komponistu opusi – Vaska laikabiedra Pēra Henrika Nordgrēna simfonija stīgu orķestrim un dižā romantiķa Žana Sibēliusa “Imprompts”. Romantisko noti programmā paspilgtinās arī latviešu meistara Jēkaba Mediņa skaņdarbs stīgām “Leģenda”.

Savukārt Pētera Vaska dzimšanas dienā, svētdien, 16. aprīlī, plkst. 18.00, apmeklētājus sagaida īpašs koncerts, kurā Latvijas klausītājiem būs iespēja iepazīt vienu no spožākajiem jaunajiem ansambļiem Eiropā – dāņu Trio Vitruvi, un viņu unikālo dejas projektu Kammerballetten.

Programmā pamīšus skanēs instrumentāli skaņdarbi Trio Vitruvi lasījumā un baleta iestudējumi Dānijas Karaliskās operas solistu sniegumā, ansambļa muzikālā pavadījumā. Dzirdēsim Pētera Vaska, Arvo Perta, Franča Šūberta, Johana Sebastiana Baha, Pablo de Sarasates, Morisa Ravēla un Valentīna Silvestrova mūziku.

Trio Vitruvi kopā spēlē kopš 2013. gada vasaras, piesaistot sev lielu uzmanību ar debiju Festspiele Mecklenburg-Vorpommern “Junge Elite” festivālā Vācijā. Gadu vēlāk Dānijas Nacionālā radio P2 kamermūzikas konkursā trijotne ieguva gan galveno, gan skatītāju simpātiju balvu, bet drīz pēc tam – pirmo vietu Starptautiskajā akadēmiskās mūzikas konkursā Jūrmalā, Latvijā. Kopš tā laika Trio Vitruvi uzstājies tādās koncertzālēs kā Kārnegi zāle, Vigmora zāle, Salle CortotLaeiszhalleSchloss Grafenegg un citviet.

Prestižais mūzikas žurnāls “Gramaphone” trio raksturo īsi un kodolīgi: “… ansamblis, kam jāpievērš uzmanība!”

2018. gadā Trio Vitruvi mūziķi izveidoja projektu Kammerballetten — ikgadēju festivālu, kas notiek Dānijas Karaliskajā operā, un kura būtība ir baleta un kamermūzikas sinerģija.

Festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” programma būs šī unikālā tandēma debija Latvijā.